CENY JANTAR | Ceny Jantar uvedou světovou premiéru skladby pro šestinotónové harmonium. Inspirovaná je hip hopem, autorem je Ian Mikyska

Ceny Jantar uvedou světovou premiéru skladby pro šestinotónové harmonium. Inspirovaná je hip hopem, autorem je Ian Mikyska

Světová premiéra nové kompozice Between Grids (Ostravské proluky) významného českého skladatele Iana Mikysky zazní 22. dubna na sedmém ročníku udílení Moravskoslezských uměleckých Cen Jantar. Přednese ji klavírista Miroslav Beinhauer, jediný hráč na světě, který hru na tento unikátní nástroj ovládá na virtuózní úrovni. Skladbu na ryze ostravské téma si pořadatelé nechali napsat na zakázku. Autorovi nechali volnou ruku s tím, že skladba má reflektovat téma spojené s moravskoslezským regionem.

Udílení Cen Jantar, které jsou určeny umělcům s vazbou na Moravskoslezský kraj, je specifické v tom, že se pořadatelé každoročně snaží galavečer naplnit programem, který vznikl jen pro tuto příležitost. Tentokrát sáhli mimo jiné po velmi experimentálním a avantgardním formátu – na udílení Cen Jantar přivezou historický exemplář šestinotónového harmonia, který je součástí sbírek Národního muzea v Praze – Českého muzea hudby. Je o naprostý světový unikát, za jehož vývojem stál průkopník mikrotonální hudby a experimentátor Alois Hába.


Tento nástroj v Ostravě již s úspěchem bodoval na festivalu soudobé hudby Ostravské dny, kde na něj hrál právě ostravský klavírista Miroslav Beinhauer. Za propagaci a virtuózní interpretaci mikrotonální hudby je na Cenu Jantar letos i nominován v kategorii vážná hudba.


Mimořádně náročnou kompozici Beinhauer již studuje několik týdnů.  „Skladba, která byla napsaná pro tento galavečer a zazní ve světové premiéře, je úplně jiná než všechny předchozí kompozice, které kdy byly pro tento nástroj napsány. Part harmonia obsahuje rytmické části s prvky hip – hopu a dlouhé kontrastní zvukové plochy, typické pro šestinotónové harmonium. Tyto dvě složky se na spoustě míst vzájemně proplétají a doplňují. Spolu s ostrým elektronickým rytmem obsahujícím i terénní nahrávky tvoří neskutečně originální hudební dílo. Velmi se těším na jeho uvedení na galavečeru,“ říká Beinhauer.


Skladatel Ian Mikyska uvádí, že inspirací pro skladbu mu byl nedávný pobyt v Ostravě, kde letos v lednu zazněla na Novoročním koncertu Janáčkovy filharmonie jeho skladba. Právě v té době ho pořadatelé Cen Jantar oslovili s nabídkou vytvoření nové skladby na míru galavečera.


„Když jsem byl v Ostravě kvůli koncertu Janáčkovy filharmonie, hodně jsem se procházel, zvláště podél řeky Ostravice směrem do Vítkovic,“ říká Mikyska s tím, že Ostrava na něj zapůsobila jako město kontrastů. „Přemýšlel jsem o ostravských prolukách, zapomenutých místech, například o neopraveném domu v sousedství rekonstruované Ostravice-Textilie, a oproti nim také o rychlém vývoji, nových výstavbách a místech, kde se tyto dva póly, jako je novost a zapomnění, potkávají a třou,“ říká skladatel.  A právě z těchto pocitů pak vznikla nová skladba.


Slavnostní udílení Cen Jantar nabídne i celou řadu dalších ojedinělých vystoupení – diváci se můžou těšit na písničkáře a populárního herce Vladimíra Javorského, který na galavečeru zazpívá se svou kapelou. Vystoupí také dvojnásobná držitelka Ceny Jantar Beata Hlavenková, kterou doplní pěvecký sbor Canticum a smyčcový kvartet, či nositelka Ceny Jantar i dvou Cen Thálie Hana Fialová, která za doprovodu komorního orchestru přednese píseň z repertoáru Hany Hegerové. Zajímavé bude také vystoupení alternativní ostravské kapely Moře dní. Ta se představí v sestavě rozšířené o desetičlenný orchestr a pěvecký sbor Canticum Ostrava


Udílení Cen Jantar za rok 2023 pořádá společnost ProJantar a koná se v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě 22. dubna 2024, galavečer je přístupný pro širokou veřejnost. Generálním partnerem události je Moravskoslezský kraj, dalšími tradičními partnery, kteří akci finančně podporují, jsou statutární města Ostrava, Opava a Frýdek-Místek. Vstupenky i další informace jsou dostupné na webu www.cenyjantar.cz.