
Odborná porota rozhodovala letos ve složení Jiří Jůza, Martin Mikolášek, Milan Weber a Gabriela Fraisová-Maňáková, která byla pro tento ročník zvolena předsedkyní poroty. Zdůvodnění nominací je následující:
DANIEL BALABÁN
za výstavu Via v Galerii Fakulty umění Ostravské univerzity/GAFU v Ostravě od 24. ledna do 14. března 2024
Daniel Balabán ve své tvorbě vnímá a zpracovává existenciální otázky lidského příběhu v detailech i velkých perspektivách, ať už jde o intimní témata, nebo ta, která nás přesahují. Jeho symbolické meditativní malířství podává silnou výpověď o životě. To potvrdil také výstavou s názvem Via v Galerii Fakulty umění Ostravské univerzity i na několika samostatných výstavách v zahraničí - White & Weiss Gallery v Bratislavě, Pražském domě v Bruselu, v Galérii Jána Koniarika v Trnavě a rovněž na kolektivní přehlídce ostravského vizuálního umění Návratný průzkum v Galerii hlavního města Prahy.
MATĚJ FRANK
za výstavu Smrt Slunce, prázdná místa. Dům umění v Opavě od 14. června 2024 do 18. srpna 2024
Členité výstavní prostory opavského Domu umění nabité silným geniem loci učinil opavský rodák Matěj Frank součástí své promyšlené, senzitivní a významově vrstevnaté instalace, v níž dominovala pro jeho tvorbu charakteristická tematizace záznamů lidské přítomnosti v prostoru a v čase. V prezentovaných zmnožených figurálních siluetách pojednaných v rozličných materiálech a také i v dalších svých kresbách, zvukových instalacích a performancích pracuje Matěj Frank s průniky a vrstvením stejně jako se zjednodušováním formy a procesuálností tak, aby mohl zkoumat různé varianty vztahů mezi plností, prázdnotou, pomíjivostí a stálostí.
DÁŠA LASOTOVÁ
za výstavu Věci, které vidím. Galerie výtvarného umění v Ostravě od 11. září 2024 do 5. ledna 2025
Pevným svorníkem umělecké tvorby Dáši Lasotové je konceptuální myšlení a způsob tvorby, který jí umožňuje sledovat témata proměny a časovosti, souvztažností, velkých i malých dějin a naší, i osobní, minulosti. Její výrazný a osobitý vklad do fenoménu konceptuálního umění neakcentuje příznačný až strohý analytický přístup, ale vnáší osvěžující prvky lyrismu a užší spojení s přírodou, nadhled a vtip. V roce 2024 byla objevně prezentována v ostravském Domě umění, zařazena do několika prezentací v galerii Plato a sama organizovala několik výstav, například v Galerii Půda v Českém Těšíně. Není možné opomenout ani její historicky zásadní vklad v oblasti galerijní pedagogiky.